Dünya

10 Kıbrıslı Türk siyasinin ve 4 Maraş Komitesi üyesinin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportları iptal ediliyor

Cyprus Mail kararın Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar ile birlikte 'kabine'nin 9 üyesini ve Marış Açılım Komitesi’nin 4 üyesini kapsadığını kaydetti.

Kıbrıs Rum Hükümeti pazartesi günü yaptığı açıklamada, (Güney) Kıbrıs Cumhuriyeti'ne zarar verdikleri iddiasıyla bir dizi Kıbrıslı Türk'ün pasaportunu iptal etmeye karar verdiğini duyurdu.

(Güney) Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet sözcüsü Marios Pelekanos, hükümetin Kıbrıs Türk kabinesinde yer alan ve Maraş açılımı komitesi üyesi olan bir dizi kişinin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunu iptal etmeye veya pasaportlarını yenilemeyi reddetmeye karar verdiğini belirtti.

Cyprus Mail, kararın Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar ile birlikte 'kabine'nin 10 üyesini ve Marış Açılım Komitesi’nin dört üyesini kapsadığını kaydetti.

Pelekanos, bu kişilerin eylemlerinin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve güvenliğini baltaladığını da ileri sürerek, “Kıbrıs Cumhuriyeti'ne yönelik düşmanca eylemlerle, Türkiye'nin BM kararlarını ihlal ederek kapalı Maraş bölgesindeki rejimi değiştirme planlarının uygulanmasını teşvik eden de aynı kişilerdir” dedi.

Kabine ayrıca Maraş'ın açılması kararıyla ilgili olarak Türkiye aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurma kararı aldı.

Pelekanos, kabinenin başsavcıdan Türkiye'nin ve ‘ayrılıkçı devletin’ Maraş'ın kapalı bölgesindeki eylemleriyle ilgili olarak "yüksek saygın hukuk danışmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda" bir başvuruda bulunmasını isteyeceğini söyledi.

BM (Birleşmiş Milletler) Güvenlik Konseyi'nin 550 sayılı kararı (1984), Maraş'ın yasal sahipleri ve sakinleri dışında yerleşime açılamasını kabul edilemez buluyor ve Maraş'ın BM yönetimine devredilmesi çağrısında bulunuyor.

BM Güvenlik Konseyi'nin 789 (1992) sayılı kararı ayrıca, 550 sayılı kararın (1984) uygulanması açısından, şu anda Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün kontrolü altındaki alanın Maraş'ı da kapsayacak şekilde genişletilmesini talep ediyor.

Kaynak: Cyprus Mail

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la birlikte, KKTC Hükümeti’nin Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu alma hakkına sahip Kıbrıslı Türk siyasileri,

Başbakan Ersan Saner,

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu,

İçişleri Bakanı Kutlu Evren,

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu,

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu,

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu,

Sağlık Bakanı Ünal Üstel,

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Eroğlu Canaltay ve

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman’dan oluşuyor.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Maraş Açılım Komitesi’nde ise

Avukat Oğuzhan Hasipoğlu,

Prof. Dr. Vedat Yorucu,

Prof. Dr. Tülen Saner ve

Hasan Sungur olmak üzere 4 yetkili yer alıyor.

: