Dünya

Rus muhalif Navalni’ye uluslararası ödül

Hapisteki Rus muhalefet lideri Aleksey Navalni, salı günü prestijli bir insan hakları ödülü aldı.

Hapisteki Rus muhalefet lideri Aleksey Navalni, salı günü prestijli bir insan hakları ödülü aldı.

Putin’e sert eleştirileri ile tanınan ve Rusya’daki yolsuzlukları ifşa eden Navalni ödülü Rusya ve Belarus’daki siyasi mahkumlara adadı.

Dünya çapındaki 25 insan hakları sivil toplum kuruluşunun sponsorluğunu yaptığı, her yıl düzenlenen Cenevre İnsan Hakları ve Demokrasi Zirvesi, Navalni'ye Moral Cesaret Ödülü verdi.

Navalni'nin kızı Daria Navalnaya babası adına ödülü kabul etti ve uzaktan erişimle bir konuşma yaptı. Daria, "Babam bugün benden bu ödülü Rusya ve Belarus'daki her bir tutukluya vermemi istedi" dedi.

Navalnaya, babasından aldığı bir mektuba atıfta bulunarak, diğer tutukluların "çoğunun kendisinden çok daha kötü durumda olduğunu, çünkü iyi tanınmadıklarını veya ünlü olmadıkları”nı yazdığını söyledi. Aleksey Navalni kızına yazdığı mektupta, "Yalnız olmadıklarını ya da unutulmadıklarını bilmeliler" ifadelerini kullandı.

20 yaşındaki Navalnaya, konuşmasını eğitim gördüğü ABD'den yaptı. Kendisini "gururlu bir kız çocuğu” ve “ülkesindeki demokrasinin hızla çöküşünden endişe duyan bir Rus vatandaşı" olarak tanımladı.

Navalni, şubat ayından bu yana Moskova yakınlarındaki bir hapishanede tutuluyor. Muhalif Navalni, Moskova mahkemesi tarafından verilen 2014 tarihli bir kararla bağlantılı denetimli serbestlik şartlarını ihlal ettiği için üç yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.

Navalni, 2014 yılında ev hapsinde zaten bir yıl yattığı için, sadece iki yıl sekiz ay hapishanede kalacak. Doktorlar, cezaevindeki Navalni’nin sağlığıyla ilgili endişelerini dile getirdi ve Navalni de daha iyi tıbbi bakım talep etmek üzere bir ara açlık grevi yaptı.

Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın kurucusu olan Navalni, mahkeme kararının ve tutuklanmasının siyasi amaçlı olduğunu iddia etti. 

Navalni geçen ağustos ayında Rusya’da sinir gazı Noviçok ile zehirlendikten sonra Berlin'deki bir hastanede tedavi gördü.

Ocak ayında Almanya'dan Rusya’ya döndü ve döner dönmez Moskova'daki bir havaalanında yetkililer tarafından tutuklandı. 

Navalni, kendisini zehirleme operasyonunun Rus FSB güvenlik servisi tarafından düzenlendiğini iddia ederken Kremlin iddiaları reddediyor.

Navalni'nin tutuklanması ve kendisine hapis cezası verilmesi Rusya genelinde dayanışma gösterilerine, Avrupa Birliği'nden ve ABD’den kınamalara yol açtı.
Kaynak: DW

: