Dünya

Roma yerine Stokholm; temmuz yerine ekim mi? 

Sıcak hava dalgaları Avrupa'da turizmi nasıl değiştiriyor?

İklim araştırmacılarının şiddetli yaz sıcağı için "sıcak nokta" olarak tanımladığı bölgelerden biri olan Avrupa'da seyahat tercihlerindeki değişimlerin daha yaygın hale gelmesi bekleniyor.

The New York Times Gazetesi, bu yaz genel olarak yüksek turist sayısına rağmen sıcağın gelecekte norm haline gelebilecek değişikliklere yol açtığına dair işaretler alınmaya başladığını yazdı. 

Birçok turist güzergâhlarını kuzeye ve kıyılara doğru kaydırmaya başladı

Avrupa'nın yazlara yönelik seyahat takvimi nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarının daha sessiz (ve serin) aylarına doğru değiştirmeye, birçok turistin güzergâhlarını kuzeye ve kıyılara doğru kaydırmaya başladığı kaydediliyor.

Gazetenin görüştüğü seyahat acenteleri ailelerin örneğin Roma yerine Kopenhag ya da Amsterdam’da tatil yapmayı tercih edebildiğini, Toskana yerine en azından Akdeniz esintisine sahip Sicilya için rezervasyon değişiklikleri yaptıklarını aktardı ve ebeveynlerin özellikle çocuklarının sıcak altında kalmasından endişe ettiklerini ifade etti.

Haberde, ABD’den düşünce kuruluşu Dünya Kaynakları Enstitüsü'nde iklim adaptasyon çalışmalarına öncülük eden Dr. Rebecca Carter’ın görüşlerine yer verilerek, karbondioksit emisyonlarının arttığı ve gezegenin her zamankinden daha hızlı ısındığı vurgulandı. Carter, bu yaz görülen yoğun sıcağın "bir tesadüf olmadığını" söyleyerek, bunun sadece "daha fazlasını göreceğimiz bir trendin başlangıcı" olduğunu hatırlattı.

Uçakların belirli sıcaklar üzerinde uçmaya sertifikası yok

Dr. Rebecca Carter, iklim değişikliğinin sıcak hava dalgaları ve diğer aşırı hava olayları şeklinde devam edeceğini ve bunların çoğunun seyahat lojistiğini bozacağını da sözlerine ekledi. Uzman uçakların belirli sıcaklıkların üzerinde uçmak için sertifikalı olmadığına da dikkati çekti.

Kaynak: The New York Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın