Dünya

NASA astronotların uzay yürüyüşünü canlı yayınlıyor

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda çalışan Rus kozmonotlar Sergei Ryzhikov ve Sergei Kud-Sverchkov uzay yürüyüşlerine başladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda çalışan Rus kozmonotlar Sergei Ryzhikov ve Sergei Kud-Sverchkov uzay yürüyüşlerine başladı. NASA, yürüyüşü ve astronotların istasyonun dışında yaptıkları onarımları canlı olarak yayınlıyor.

Astronotlar yaklaşık 6 saat sürecek yürüyüş sırasında, termal düzenleme sistemini onaracak, bir anteni Pirs modülünden Arama modülüne geçirecek ve iki yıldır kozmik boşluğa maruz kalan iskeleden konektörleri çıkaracaklar.

Ek görevler listesinde ise Zvezda modülünün kirli pencerelerinden birini temizlemek, Arama modülüne takılı basınç ve biriktirme kontrol biriminin sensörlerinin konumunu değiştirmek ve kirlilik seviyelerini kaydeden Impact tabletini değiştirmek gibi görevler bulunuyor.

2 Rus kozmonot çalışmaları sırasında kendi aralarında ve merkezle Rusça konuşurken, yayında anında İngilizce çeviri yapılıyor.

Güncelleme: Uzay yürüyüşü ve bakım çalışmaları 6 saat 48 dakika sürdü. 2 Rus kozmonot ilk kez uzay yürüyüşlerini yaptı.

Astronotlar istasyonun 20 yıllık ilk modülü olan Rus Zarya modülündeki sıvıların dolaşımına yardımcı olacak yeni bir akış regülatörü kurma görevini, ekipman taşıyıcı bir türlü açılamadığı için yerine getiremedi. Diğer görevlerin çoğu tamamlandı.


 

: