Dünya

Batan batana: Milyonlarca dolarlık superyatlar batıyor

İtalya'nın güney kıyılarında batan 130 metrelik süperyat 'MY Saga' son zamanlarda batan milyonlarca dolarlık yattan sonuncusu...

İtalya'nın güney kıyılarında batan 130 metrelik bir süperyat, 20 Ağustos'ta Güney İtalya kıyılarında battı. Gemideki tüm yolcular ve mürettebat üyeleri kurtarıldı.

'MY Saga' isimli yat yavaşça suya batmadan önce dalgalara karşı mücadele ederken görüldü.

Yat, cumartesi günü Gelibolu'dan Sicilya'nın Milazzo kentine yelken açmıştı. Yerel haber kaynakları, su almaya başladıktan birkaç saat sonra Catanzaro limanından yaklaşık dokuz deniz mili uzakta battığını bildirdi.

Sahil güvenlik Twitter'dan yaptığı açıklamada, tüm mürettebat üyeleri ve yolcuların kurtarıldığını, kimsenin yaralanmadığını ve ne olduğunu belirlemek için bir soruşturma başlatıldığını kaydetti.

İlk olarak cumartesi günü bir sorun bildiren yat için Crotone'daki İtalyan sahil güvenlik ve Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı'ndan (Frontex) devriye botları olay yerine sevk edildi.

Geminin arkasından su aldığının görülmesiyse dört yolcu ve mürettebatın bir üyesi olmak üzere beş kişi Frontex’e bağlı bir Romen devriye botuyla kurtarıldı. İtalyan haber ajansı ANSA'nın bildirdiğine göre, daha sonra sahil güvenlik botuna transfer edildiler ve Catanzaro'ya götürüldüler.

Bu arada, gemiyi kurtarmaya çalışmak için bir çekme şirketi ile sözleşme imzalandı. Bir römorkör geldi ve gemiyi Crotone'a doğru çekmeye başlamadan önce kaptan da dahil olmak üzere kalan dört mürettebat üyesini gemiye aldı. Ancak, ANSA'ya göre, kötü hava koşulları, suya yatırılan yatın konumu gibi etkenler süreci zorlaştırdı.

Sonunda, römorkör yatı terk etti ve yat  Squillace Körfezi'ne battı. Sahil güvenlik, kalan mürettebat üyelerini Catanzaro'ya götürdü.

Batan bir yat internette ilk kez dikkat çekmiyor. Mayıs ayında, rapçi Cardi B, tatildeyken otelinin yakınında batan bir yatın görüntülerini sosyal medyada yayınladı. Sanatçının "onu kurtarabilecek büyük bir tekne" olup olmadığını sorarken çığlık attığı duyulabiliyordu. Sonunda, suda kaybolurken "güle güle" dedi. Daha sonra gemide kimsenin olmadığını açıkladı.

Aynı ay, yoldan geçenler, milyonlarca dolarlık bir başka yatın, 'Rendevous'un, gemide bir yangın çıktıktan sonra, güneybatı İngiltere'deki bir marinada, Torquay Limanı'nda battığını izledi. Yetkililer, yatın yaklaşık dokuz metrik ton dizel taşıması nedeniyle potansiyel hava ve su kirliliği konusunda uyardı.

Ve bu ayın başlarında, 145 metrelik 'Aria SF,' İspanya'daki Balear adası Formentera'da, kameraya yakalanan ve sosyal medyada yaygın olarak paylaşılan bir olayda alev aldı. The Guardian'ın haberine göre, gemidekiler tahliye edildi ve kimse yaralanmadı. Yaklaşık 23 milyon dolarlık yatın sahibine yeni teslim edildiği bildirildi.

Kaynak: The Washington Post

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın