Dünya

Rus yayın organının iddiası: ‘Peker videolarının arkasında kim olduğunu bulduk’

Rusya’nın köklü ve popüler haber ajanslarından RIA Novosti bugünkü haberinde organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in videolarının kimin işine yarayacağını sorguladı.

Rusya’nın köklü ve popüler haber ajanslarından RIA Novosti bugünkü haberinde Türkiyeli organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in videolarına değindi ve bu videoların en çok kimin işine yarayacağı sorusunu sordu.

49 yaşındaki suç örgütü liderinin defalarca cinayet ve suç faaliyetleri nedeniyle yargılandığını ve toplamda, on altı yılını demir parmaklıklar ardında geçirdiği belirtilen haberde, ‘RIA Novosti Peker’in arkasında kim olduğunu buldu’ ifadeleri kullanıldı.

Haberde, Peker ’Türkiye eski Maliye Bakanı ve Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ve kardeşi Serhat Albayrak liderliğinde, ülkedeki siyasi süreçleri etkileyen güçlü bir "Pelikancılar" grubu olduğu'ndan bahsediyor denildi. Pelikan Grubu’nun içinde memurlar ve gazeteciler olduğunu kaydeden gazete, Erdoğan tarafından görevden alınarak istifa eden Türkiye eski Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun da Pelikancılar’ı ima ederek "Erdoğan'ın etrafına duvar örülmüştür, duvarı aşıp Cumhurbaşkanı'na ulaşmak mümkün değildir" dediğini vurguladı.

"Videolardan önce Süleyman Soylu’nun oy oranı çok yükselmişti, Erdoğan’ın çok az altındaydı"
Haberde şöyle devam edildi:

“Peker'in Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Berat Albayrak'ı suçlaması özellikle ilginç: Soylu ve Albayrak, Erdoğan'ın koltuğu için amansız düşmanlar ve rakipler olarak görülüyorlardı.

"Videolardan sonra Soylu bir siyasi ceset haline geldi"

Geçen yaz Süleyman Soylu'nun oyları çok arttı. Türkler Soylu’nun Corona virüs pandemisine karşı mücadelesine destek verdi. Hatta Süleyman Soylu iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nde popülerlik açısından Erdoğan'ın arkasından sadece birkaç yüzdeyle ikinci oldu. Fakat artık eski ihtişamdan eser yok. Sedat Peker'in videolarından sonra Türkiye'de İçişleri Bakanı siyasi bir ceset olarak kabul ediliyor.

Erdoğan, Peker videoları karşısında Soylu’yu "Bir dönem ülkenin dört bir yanında türemiş, kerameti kendinden menkul, cafcaflı lakaplarla anılan sözde babaların racon kestiği Türkiye'yi, hukuktan başka yöntemlerin geçerli olmadığı bir seviyeye getirdik. Suç ve terör örgütleriyle mücadelede İçişleri Bakanı'nın yanında olduk, yanındayız ve yanında olacağız” diyerek desteklese de, Türkiye’de birçok kişi hâlâ Soylu'nun istifasının an meselesi olduğuna inanıyor.”

Videolar kimin çıkarına?

Habere “Kimin çıkarına?” sorusunu sorarak devam eden gazete, bir Ankaralı olarak tanıttığı kişinin yorumunu yayınlayarak, “Ülkedeki birçok kişi Peker'in Soylu'ya yönelik saldırılarının açıkça Erdoğan'ın çıkarına olduğuna inanıyor. Bu, damadı Albayrak'ın işine geliyor, çünkü dışarıdan itibarı zedelenen İçişleri Bakanı'nı görevden almak daha kolay oluyor. Başkan İçişleri Bakanı'nı basitçe görevden alsaydı, Soylu reytinglerini yükseltecek ve halkın desteğini alacaktı” ifadelerine yer verdi.

Yayın, "Daily Sabah gibi hükümet yanlısı yayınlar, muhalif politikacıların Peker ile birlikte ABD'nin çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ve İçişleri Bakanı'na yönelik mevcut saldırının Batı tarafından planlandığını iddia ediyor.

Mafyözün arkasında kim var henüz çok net değil. Baka hesaplarında milyarlar, emri altında yüzlerce insan var. Ancak skandal Adalet ve Kalkınma Partisi'ni çoktan vurdu. Türkiye'de kamuoyu araştırmaları şirketi Metropoll tarafından yapılan bir ankete göre, AKP'nin oy oranları % 40’lardan artık % 27'lere düşmüş durumda. Erdoğan'ın kendi otoritesi de sarsılabilir. Bu arada, Peker dokuzuncu videoyu Türk lidere adamaya söz verdi” denilerek sonlandı.
Kaynak: RIA Novosti

: