Dünya

Rus diplomat Panyukhov: Kapalı Maraş’ın bir bölümünün açılması kararı kabul edilemez

Rusya Federasyonu'nun (güney) Kıbrıs Cumhuriyeti Maslahatgüzarı Andrey Panyukhov salı günü (Güney) Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nı ziyaret etti. 

Rusya Federasyonu'nun (güney) Kıbrıs Cumhuriyeti Maslahatgüzarı Andrey Panyukhov, Kıbrıs Türk makamlarının Maraş'ın yeni bir kısmını açma kararıyla ilgili olarak salı günü (Güney) Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nı ziyaret etti. 

Rus diplomat Andrey Panyukhov Rus haber ajansı TASS muhabirine, ‘Görüşme, Kıbrıslı Türklerin lideri Ersin Tatar tarafından bugün açıklanan, eskiden kapalı olan Maraş bölgesinin topraklarının yüzde 3,5'inin açılmasına ilişkin açıklama ile ilgiliydi. Kıbrıs Rum liderliği, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan ülkelerden bu duruma uygun şekilde yanıt vermelerini istedi" dedi. 

Panyukhov, (güney) Kıbrıs Cumhruiyeti Dışişleri Bakanlığı’nın Kıbrıs Türk makamlarının kararının Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yasal çerçevesine aykırı olarak alınması nedeniyle, aynı konuyla ilgili olarak AB üye devletlerinin tüm büyükelçilerini de toplantıya çağırmaya karar verdiğini kaydetti.

Diplomat, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın geçen yıl ekim ayında kapalı Maraş'ın belirli bölümünün açılmasına ilişkin kararlarla ilgili olarak Rus tarafının tutumunu açıkça belirttiğini vurguladı.

Andrey Panyukhov, bu tür kararların Moskova'da ciddi endişe yarattığını ve Rus makamlarının bu kararları kabul edilemez bulduğunu vurguladı. BM tarafından daha önce kabul edilen 414 (1977), 482 (1980), 550 (1984), 789 (1992) ve 2483 (2019) sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden tek taraflı eylemlerin müzakere sürecinin yeniden başlaması için ek zorluklar yarattığını da sözlerine ekledi. 

Kaynak: TASS
 

: