Dünya

Putin, Rusya’da kısmi seferberlik ilan etti

Rusya Devlet Başkanı Putin, kısmı seferberlik ilan ederek, yedeklerin ve deneyimli askerlerin zorunlu askerliğe alınacağını açıkladı.

Putin Rusya’da kısmi seferberlik ilan etti.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in dün yapılacağı açıklanan ancak hiçbir gerekçe gösterilmeden bu sabaha alınan ulusa sesleniş konuşmasında, Rusya’da kısmi seferberlik ilan etti.

Putin, "kurtarılmış topraklarda", 'halkımızı korumak için acil bir karar almanın gerekli olduğu'nu, bu yüzden Savunma Bakanlığı'ndan 'kısmi seferberliği' kabul etmesini istediğini kaydetti. Putin kararnamenin zaten imzalandığını ve kısmi seferberliğin bugün başladığını duyurdu.

Seferber edilecek tüm vatandaşların tam silahlı kuvvetler statüsüne sahip olacağını söyleyen Putin, "Sadece şu anda yedekte bulunan vatandaşlar ve hepsinden önemlisi, Silahlı Kuvvetler saflarında görev yapan, belirli askeri uzmanlıklara ve ilgili deneyime sahip olanlar askerlik hizmeti için zorunlu askerliğe tabi tutulacaktır. Askerlik hizmetine çağrılanlar, birimlere gönderilmeden önce, özel bir askeri operasyon deneyimini göz önünde bulundurarak, başarısız olmaksızın ek askeri eğitime tabi tutulacaklar" dedi.

Putin seferberlik gereği askerlik hizmeti için çağrılan Rusya Federasyonu vatandaşlarının tüm ödemelerini alacaklarını kaydetti.

Batı’nın Rusya'ya şantaj yaptığını ama Rusya'nın karşılık verecek birçok silahı olduğunu kaydeden Putin, "Halkımızı savunmak için sahip olduğumuz tüm kaynakları kullanacağız" dedi.

Rusya Devlet Başkanı, "Rusya'ya karşı nükleer şantaj yapanlar, rüzgar gülünün kendi yönlerine dönebileceğini hatırlamalıdır" diye ekledi.

Putin sözlerini "Desteğinize güveniyorum" diye bitirdi.

Kısmi seferberlik kararnamesi, Putin'in çağrısından hemen sonra Kremlin'in web sitesinde yayınlandı.

Belgeye göre, kısmi seferberlik döneminde, yaş, sağlık nedenleri ve mahkemenin tutukluluk kararı ile askerlikten çıkarılma mümkündür. Valilere, seferberlik çağrısının her bölge için Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen miktar ve zaman dilimi içinde yapılmasını sağlamaları talimatı verildi. Ayrıca, askerlik hizmeti sözleşmeleri, ordunun görevden alması durumları hariç, kısmi seferberliğin sonuna kadar devam edecek.

Kaynaklar: Novaya Gazeta-Reuters

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın