Dünya

İtalya’da aşırı sağ iktidara geliyor

İtalyanlar, pazar  günü seçimde oy kullandı ve analistler İtalya'nın Kardeşleri partisinin lideri aşırı sağcı Meloni'nin zaten ülkenin ilk  kadın başbakanı olarak iktidara geleceğini tahmin ediyordu.

İtalya, II. Dünya Savaşı'ndan bu yana en sağcı hükümetini seçme yolunda... Ülkede aşırı sağcı Giorgia Meloni liderliğinde bir koalisyon iktidara gelecek gibi görünüyor.

İtalyanlar, pazar günü seçimde oy kullandı ve analistler İtalya'nın Kardeşleri partisinin lideri aşırı sağcı Meloni'nin zaten ülkenin ilk  kadın başbakanı olarak iktidara geleceğini tahmin ediyordu.

İtalyan yayın kuruluşu Rai'nin yaptığı sandık çıkış anketine göre, sağcı koalisyona oyların %41-%45’ini alırken sol blok oyların ancak %25,5-%29,5’unu alabiliyor. Popülist Beş Yıldız Hareketi’nin ise %13,5-%17,5 arasında oy alması bekleniyor.

İtalya İçişleri Bakanlığı'nın ilk resmi sonuçları, sandık çıkış anketlerini doğruluyor.

Tahminler ve çıkış anketleri tamamen doğrulanırsa, Avrupa Birliği'nin üçüncü büyük ekonomisi olarak İtlaya’da sağ, Ukrayna'daki savaşının enflasyonu artırdığı ve Moskova'ya karşı Batı birliğinin sınırlarının test edildiği kritik bir zamanda kontrolü ele geçirecek.

Amerikan yayın organı Politico’ya göre böyle bir sonuç, İtalya'nın içeride ve uluslararası alanda gelecekteki yönü hakkında önemli soruları gündeme getirecek. Meloni AB'nin karar alma sürecinin en üst masasına potansiyel olarak yıkıcı bir ses taşıyacak.

Meloni, partisinin Roma'daki seçim gecesi etkinliğinde kendisini saat 02.30'a kadar bekleyen destekçilerine, "İtalya bizi seçti ve İtalya’ya ihanet etmeyeceğiz. İtalyanların tekrar İtalyan olmaktan gurur duyabilmeleri için çalışacağız" dedi.

Roma'daki Luiss Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nden Lorenzo Castellani, nihai sonucun Meloni'nin uzun süreli bir yönetim kurma şansı için çok önemli olacağını söyledi.

Oyların yaklaşık yüzde 44'ünü alırsa, en az 15-20 senatör çoğunluğu ile Meloni liderliğindeki koalisyon "çok daha istikrarlı bir şekilde, sorunsuz bir şekilde [ülkeyi] yönetebilir" dedi. 

Seçime katılım, ülkenin birçok yerindeki şiddetli yağmurun ardından 2018'deki bir önceki seçimdeki yüzde 73'ten yüzde 64'e düştü.

Meloni'nin başarısı kısmen, 10 yıl önce partisini kurduğundan bu yana sürekli muhalefette kaldığı için önceki hükümetlerle olan ilişkileriyle lekelenmemesinden kaynaklanıyor.

Ancak yükselen partisi İtalya'nın Kardeşleri köklerini, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra eski faşistler tarafından kurulan İtalyan Sosyal Hareketi'nden (MSI) alıyor. Parti, göç ve uyuşturucu konusundaki sert tutumunun yanı sıra kürtajı onaylamaması ile öne çıkıyor ve sağlam bir avro bölgesi şüpheciliğine sahip.

İşçi sınıfından gelen Meloni, geçtiğimiz yıl boyunca, İtalya'nın Kardeşleri'ni ana akım muhafazakâr bir parti olarak yeniden şekillendirmeye, daha sofistike seçmenlere hitap etmeye, kendisini Ukrayna konusunda NATO ve ABD ile tamamen aynı hizaya getirmeye çalıştı. Parti, müttefiklerinin emeklilik ve vergi konusundaki gerçekçi olmayan vaatlerini onaylamayı reddetti. 

Castellani, Meloni’nin seçmenleri müttefiklerinden uzaklaştırmayı başardığını çünkü taviz vermeyen en tutarlı lider olarak görüldüğünü söyledi.

The Guardian gazetesinin Roma muhabiri Angela Giuffrida, “Giorgia Meloni, otuz yılını İtalyan siyasetinin zirvesine çıkmak için mücadele ederek geçirdi. Ancak siyasi hünerine, güçlü iradesi ve kararlılığı ile Margaret Thatcher ile karşılaştırılmasına rağmen 45 yaşındaki Romalının hükümet deneyimi sınırlı.

Meloni önümüzdeki birkaç hafta içinde başbakan olarak onaylanırsa, en hassas dönemlerinden birinden geçerken İtalya'yı yönlendirmekten, enerji krizinden ve yüksek enflasyondan olası bir durgunluğa ve kış Covid-19 dalgasına kadar devasa zorluklarla uğraşmaktan sorumlu olacak.

Bununla birlikte, en acil görevi, yönetmek için yeterince uygun ve dayanacak kadar güçlü bir kabine oluşturmak olacaktır. Kendisine yakın bir kişi geçen hafta The Guardian'a Meloni'nin başbakan olmaya hazır olduğunu söyledi ve seçim kampanyasının sonuna doğru göz korkutucu görevin Meloni’yi paniklettiği söylentilerini reddetti” yorumunu yaptı.

Kaynaklar: PoliticoThe Guardian

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın