Dünya

İş Bankası ve Denizbank Rus Mir’e hizmeti durdurdu, Türk devlet bankaları ise devam ediyor

Rus yayın organı RIA Novosti’nin haberine göre, Türkiye devlet bankası Ziraat Bankası ve diğer 2 devlet bankası Rus Mir kartlarına hizmet vermeye devam ediyor. Haberde, görüşülen Ziraat Bankası yetkilisinin "Evet, bu kartı kullanabilirsiniz" dediği ifade edildi.

Rusya Merkez Bankası tarafından Visa ve Mastercard'a yerli bir alternatif olarak geliştirilen Mir ödeme sistemine ABD tarafından geçen hafta yaptırım uygulanmasının ardından sisteme üye İş Bankası ve Denizbank Mir'e hizmet vermeyi durdurdu.

Mir'e üye Türk bankalarının Rus tüketicilere hizmet verip vermediğini araştıran Rus yayın organı RIA Novosti, İş Bankası ve Denizbank’ın hizmet vermeyi durduğuna yönelik bir haber yaptı. Benzer bir haber, Rus resmi haber ajansı TASS tarafından da yayınlandı.

RIA Novosti’nin haberine göre, Mir kart sistemine üye üç Türkiye devlet bankasından, Ziraat Bankası Rus Mir kartlarına hizmet vermeye devam ediyor. 

Haberde, görüşülen Ziraat Bankası yetkilisinin "Evet, bu kartı kullanabilirsiniz" dediği ifade edildi.

RIA Novosti’nin görüştüğü Vakıfbank ve Halkbank yetkilileri ise Mir kartların hizmetinin iptali ile ilgili bildirim almadıklarını, kullanıma engel olmadığını bildirdi.

Buna karşılık, Ankara'daki Rus Büyükelçiliği, özel bir açıklamada, Rus turistlere "günlük harcamalar için yeterli nakit taşımalarını" tavsiye etti.

İş Bankası ve Denizbank ise RIA Novosti'ye Mir kartlarının servisini durdurduklarını açıkladı ve bankaların yetkilileri bunun ABD ve İngiltere'nin Rusya'ya karşı yaptırımlarından kaynaklandığını dile getirdi.

ABD Hazine Bakanlığı'nın geçen hafta getirdiği yeni yaptırımlar, Mir'i işleten Rus Ulusal Kart Ödemeleri Sistemi'ni (NSPK) kapsıyor. Mir, Rusya'dan Türkiye'ye tatile giden turistler tarafından sıklıkla kullanılıyor.

Reuters haber ajansı ise, hisseleri pazartesi günü yüzde 10 değer kaybeden İş Bankası'nın Mir ödemelerini durdurduğunu ve ABD Hazine Bakanlığı'nın yeni yaptırımlarını değerlendirdiğini açıkladığını yazdı. Banka ayrıca ulusal ve uluslararası hukuka, düzenlemelere ve ticari iş kurallarına uygun davranma konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Denizbank da Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "Şu anda Mir ile hizmeti veremiyoruz" dedi ve bankanın "uluslararası yaptırım düzenlemelerine uygun hareket ettiği" ifade etti.

Daha önce İngiliz Financial Times gazetesi, ABD'nin ve AB’nin Rusya'nın iç ödemeler sistemi Mir'e entegre olan Türk bankalarına odaklandığını yazmıştı.

Gazetenin iki Batılı yetkiliye dayandırdığı haberinde, yetkililerden birinin, “Finans sektöründeki yaptırımlardan kaçışa odaklandığımızı göreceksiniz. Örneğin, üçüncü ülke finansal kurumlarının Mir ödeme ağıyla bağlantı kurmaması gerektiğine dair çok açık bir mesaj göndereceğiz, çünkü biliyorsunuz, bu bazı yaptırımlardan kaçınma riskleri taşıyor" dediği aktarılmıştı.
Kaynaklar: RIA NovostiEuro News

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın