Dünya

Avustralya: Midesinde özel kaplamalarda toplam 1,6 kg kokain taşıyan adam yakalandı

Avustralya’da böyleyse, KKTC havalimanında neler olduğunu kim tahmin edebilir?

Avustralya'da vücudunun içine gizlenmiş olarak yaklaşık 1,6 kg kokain ithal etmekle suçlanan Portekizli bir turist geçen cuma günü yerel mahkemeye çıkarıldı.

Fransa'dan hareket ederek, Hong Kong üzerinden Sidney'e uçakla gelen Portekizli adamın bagajını inceleyen Avustralya Sınır Kuvvetleri (ABF) subayları, bagaj kontrolünde şüpheli görülen adamı daha fazla inceleme için Avustralya Polisi’ne (AFP) sevk etti.

AFP memurları, adamı St George Hastanesi'ne göndererek tomografi yapılmasını talep etti. Adamın midesinde her biri 16 gr. ağırlığında 100 adet, 'pellet' denilen kaplamaların içine konmuş 1,6 kg. ağırlığında kokain tespit edildi.

Daha sonra adam her biri yaklaşık 16 gram ağırlığında 100 pelleti boşaltım yoluyla çıkardı. 

AFP, adamın Fransa'dan ayrılmadan önce pelletleri yuttuğunu iddia ediyor. Kokain yutan adan pazarlanabilir miktarda kokain ithal etmekle suçlandı. Bu suçun azami cezası 25 yıl hapis cezasıdır.

AFP Dedektif Vekili Carly Smith, bir hafta içinde ikinci kez bir turistin Avustralya'ya yasa dışı uyuşturucu kaçakçılığı yapmakla itham edilerek, bu kadar uzun mesafelerden geldiğini kaydetti.

"Dahili olarak uyuşturucu kaçakçılığı yapan herkes sadece önemli miktarda hapis cezası riskiyle karşı karşıya kalmıyor, aynı zamanda sağlıkları ile ilgili ciddi riskler alıyor. Kendi hayatlarını riske atıyorlar ve yasa dışı maddelere erişim sağlayarak topluma zarar veriyorlar’ dedi.

Avustralya Sınır Kuvvetleri’nden müfettiş Phillip Anderson ise Avustralya Sınır Kuvvetleri memurlarının vücut içi gizlemeleri tespit etmekte dünyanın en iyileri arasında olduğunu ve bu sonucun Avustralya'ya uyuşturucu getirmek isteyenler için güçlü bir caydırıcı olarak hizmet etmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: AFP

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın