Dünya

ABD’de keratin uygulamalarında formaldehit salgılayan bileşenler yasaklanacak

ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin, kanser riski yarattığı için saç düzleştirme uygulamalarda ve düzleştirici kremlerde kullanılan formaldehit maddesinin ve formaldehit salgılayan bileşenlerin yasaklanmasına çalıştığı bildirildi. ABD'de birçok tüketici üretici şirketlerden L'Oréal ve Revlon'a dava açtı.

Saç düzleştirme uygulaması yaptıranlar ve düzleştirici ürünler kullananlar uzun zamandır kanser riskine karşı uyarılıyor.

Bu alanda yapılan araştırmalar arttıkça, keratin ürünlerdeki kimyasallar rahim, yumurtalık ve meme kanseri riskinin artması ile daha fazla ilişkilendiriliyor. 

Araştırmalar ayrıca bu tür ürünlerin sık kullanımının ergenlik ve hamileliği olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor.

Bu ürünlerdeki hangi kimyasalların sağlık riskine yol açabileceği şu ana kadar tam olarak belirlenemese de ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), salon bazlı keratin düzleştirme tedavilerinde sıklıkla kullanılan ve bazı kanserlerle bağlantılı olan formaldehit maddesinden şüpheleniyor. 

The Wall Street Journal gazetesi, FDA’nın saç yumuşatma ve düzleştirme ürünlerinde formaldehit kullanılmasının yasaklanması için bir teklif üzerinde çalıştığını bildirdi.

Formaldehit içermeyen saç düzleştiriciler ve saç gevşeticilerin bazıları ise ftalatlar, fenoller ve parabenler gibi endokrin sistemi bozabilecek kimyasallar içeriyor. 

Uzmanlar endokrin bozucuların östrojen veya kanser riskinin artmasına neden olabilecek diğer hormonlar gibi davranabileceğini belirtiyor.

ABD’de yayımlanan Journal of the National Cancer Institute'de (Ulusal Kanser Enstitüsü dergisi) 2022 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre, yılda dört veya daha fazla kez saç düzleştirici ürünler kullandıklarını söyleyen kadınların, kullanmayanlara kıyasla rahim kanserine yakalanma olasılığı iki kattan fazladır.

Environmental Research (Çevresel Araştırma) dergisinde geçen ekim ayında yapılan ayrı bir araştırma ise düzenli olarak saç düzleştirici kullanan menopoz sonrası kadınlarda rahim kanseri gelişme riskinin %50 ila %70 oranında arttığını bulguladı.

Ergenlik döneminde sık sık düzleştirici kullanan veya perma yaptıran kadınlarda meme kanseri riski artarken, FDA'nın saç düzleştiricilerdeki formaldehitin yanı sıra formaldehit salgılayan bileşenlerin de yasaklanmasını desteklemesi bekleniyor.

Keratin uygulamalarında kullanılan birçok ürün formaldehit içermiyor ancak bu ürünler saç ısıtma işlemi yapılırken formaldehit salgılayan metilen glikol içeriyor

Araştırmacılar, keratin uygulamalarında kullanılan birçok ürünün formaldehit içermediğini ancak uygulama sırasında saç yüksek ısıyla düzleştirilirken formaldehit salgılayan metilen glikol içerdiğini kaydediyor. 

FDA, formalin ve metilen glikol içeren formaldehitle ilgili bileşenlere dikkat edilmesini kaydediyor.

L'Oréal ve Revlon'a dava açıldı

ABD’de son zamanlarda yapılan araştırmalar, ülke genelinde zincirleme davaların açılmasını sağladı. Sadece Illinois eyaletindeki bir federal mahkemede bir düzineden fazla saç düzleştirici ve saç gevşeticisi üreticisine karşı açılan 7.000'den fazla dava birleştirildi.

Davada L'Oréal ve Revlon gibi şirketlerin, içinde zararlı kimyasallar bulunan ürünleri bilerek pazarladıkları, sattıkları ve müşterilerini potansiyel kanser riskleri konusunda uyarmadıkları iddia ediliyor. Şirkertler iddiaları reddediyor.

Kaynak: The Wall Street Journal

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın