Dünya

Alman bankası Deutsche Bank’a kara para uyarısı 

Deutsche Bank'a yeni bir para cezası daha yolda...

Almanya'nın mali düzenleyicisi BaFin, Deutsche Bank AG'ye kara para aklama ve terörizmin finansmanını önlemek için 'özel önlemler' almasını emretti.

BaFin, cuma günü yayınlanan basın bildirisinde, Deutsche Bank'ı, 2018 ve 2019'da verilen emirleri uygulamak üzere önlemler alması konusunda son kez uyardı.

Bankanın bu özel önlemlere uymaması durumunda mali ceza uygulanacağını kaydeden Bafin, emrini Alman Kara Para Aklama Yasası'na dayanarak verdi.

Bafin, kararın 1 Kasım 2022'den bu yana nihai ve bağlayıcı olduğunu bildirdi.

28 Eylül 2022'de de Bafin, Deutsche Bank AG'ye daha önce verdiği emirleri uygulaması ve kara para aklama ve terörün finansmanını önlemeye yönelik özel önlemler almasını emretmişti. 

Kurum, emredilen önlemlerin uygulanmasını izlemek için bankaya özel bir temsilci atamıştı. 

Bafin, 28 Aralık 2021’de ise bankanın sağladığı verilerin bütünlüğü ve güvenilirliği için önleyici sistemlere, kontrollere ve politikalara sahip olmadığı gerekçesi ile Deutsche Bank AG'ye 8,66 milyon Euro tutarında idari para cezası vermişti. 

Kaynak: BaFin - Fotoğraf: Klaus Ohlenschläger/ Deutschlandfunk

Cezaya doymayan banka!

2017 yılında 22 ila 80 milyar ABD doları tutarında Rus kara para aklama faaliyetlerinin ortaya çıkarılmasından sonra, Deutsche Bank'ın muhabir banka olarak, 2010-2014 yılları arasında Moskova'dan ağırlıklı olarak Londra ve New York'a on milyarlarca Rus rublesi aktardığı belirlenmiş ve İngiliz ve ABD finansal piyasa düzenleyicileri Deutsche Bank'a toplam 630 milyon ABD doları para cezası vermişti. Aynı yıl Deutsche Bank, Paradise Papers'ın yayınlarında yer aldı.

Kasım 2018'de Alman Der Spiegel dergisi, Deutsche Bank'ın 2017'de bilinen Rus kara para aklama faaliyetlerine katılımına ek olarak Azerbaycan'dan da kara para aklama faaliyetlerine karıştığını bildirdi. 

ABD'de The New York Times gazetesi, Mayıs 2019'da, Florida'da, Jacksonville'deki Deutsche Bank şubesindeki kara para aklanmasını önlemekle görevli uyum uzmanlarının, ABD eski başkanı Donald Trump'ın şirketinin ve damadı Jared Kushner'in banka üzerinden Rusya'ya yaptıkları şüpheli işlemlere defalarca dikkat çektiğini bildirdi. Trump ve Kushner'e milyarlarca dolar kredi veren banka, bu işlemleri takip etmedi ve ilgili makamları bilgilendirmedi.

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın