Dünya

Güney Kıbrıs’ta aşı karşıtları yaktı, yıktı, kırdı

Kıbrıs'ın güneyinde pazar günü geç saatlerde, aşı karşıtı bir grup kukuletalı saldırgan, Sigma TV’nin bulunduğu Dias grup binasına girdi, personele saldırdı ve otoparktaki arabaları ateşe verdi. 

Kıbrıs'ın güneyinde pazar günü geç saatlerde, aşı karşıtı bir grup kukuletalı saldırgan, Sigma TV’nin bulunduğu Dias grup binasına girdi, personele saldırdı ve otoparktaki arabaları ateşe verdi. 

Protestocular, binanın giriş kapısını kırdıktan sonra, otoparka girdi ve araçları ateşe verdi. Ardından binaya girerek girişi tahrip etti.

Yürüyüşü organize eden "Kıbrıslıları Uyandırın" adındaki grubun Facebook sayfasından dün yapılan açıklamada, pazar günü yapılacak pan-Kıbrıs yürüyüşünün talepleri şöyle sıralanmıştı:

Yasadışı ve anayasaya aykırı "SafePass"ın derhal kaldırılması;

Hızlı test ücretinin hiçbir koşulda çalışanlardan/vatandaşlardan alınmaması;

Hızlı testin her 72 saatte bir yapılması uygulamasının kaldırılması;

Covid-19 ile aşılamanın hiçbir şekilde zorunlu olmadığının beyan edilmesi;

Vatandaşların aşılı ve aşısız olarak ayrılmasının ve ayrımcılığın derhal durdurulması;

Aşı olmayı reddeden kamu ve özel sektör çalışanlarına yönelik yıldırma, şantaj, işten çıkarma tehditlerine derhal son verilmesi;

Yasa dışı ve anayasaya aykırı kararnamelerin derhal yürürlükten kaldırılması;

Cumhurbaşkanının sokağa çıkma yasağının yasadışı ve anayasaya aykırı olduğunu derhal açıklaması;

Gereksizce hızlı testlere harcanan milyonlarla hastanelerin ve genel sağlığın güçlendirilmesi;

Gereksiz yere hızlı testlere harcanan ya da yasa dışı olarak “teşvik” şeklinde hızlı test kitlerine verilen milyonlarca euronun vatandaşlaın aşılanması için kanalize edilerek, yoğun bakım yataklarının acil olarak artırılması;

İhtiyaç halinde acil tedavileri için hassas grupların desteklenmesi ve bakımları için daha fazla koruma ve önlemlerin alınması.

Protesto için Güney Lefkoşa'da, cumhurbaşkanlığı sarayının dışında binlerce kişi toplandı. Yapılan konuşmalarda, epidemiyolog Elpidoforos Soteriades, hastaneye yatışları azaltacak evde erken tedavilerin yapılması ve erken evredeki Covid hastalarına monoklonal antikor sağlanmasını talep etti.

Bir diğer konuşmacı, avukat Alex Stylianou, pandemiye yönelik komplo teorilerini savunarak, Rockefeller Vakfı tarafından 2010 yılında yayınlanan ve Covid krizini öngören bir rapora, 'Operation Lockstep'e atıfta bulundu ve “Bunun bir pandemi ile hiçbir ilgisi yok. Her şey toplumsal kontrol ve insan haklarının ortadan kaldırılmasıyla ilgilidir” dedi.

Olay, saat 21.30 sıralarında meydana geldi. 

Vandallığı yapan grubun, SafePass'e karşı gösteri yapan protestocular arasından bir grup olduğu belirtildi.

Fileleftheros, Sigma TV’nin de bulunduğu Dias binasının önünde bağırarak ve öfkeli şekilde yürüyen çok sayıda protestocunun videosunu yayınladı.

SigmaLive'de yayınlanan bir haberde, "Kukuletalı haydutlar, başkanlık sarayındaki protestolarını tamamladıktan sonra, buraya zarar vermeye geldiler. O sırada çalışan onlarca meslektaşımız korkak çetenin saldırısına uğradı ve binamıza sızdı."

Olay, politikacılar tarafından geniş çapta kınandı.

Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, "Sigma'ya yapılan saldırı, tolere edilmeyen demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne bir darbedir. Devlet, yasaları görmezden gelenlere karşılık verecektir. Vatandaşlarımızın sağlığı, güvenliği ve demokrasimiz sorumsuz vatandaşların ellerine bırakılmayacak” dedi.

Hükümet sözcü yardımcısı Niovi Parisinou saldırıyı kınayarak, “Sigma'daki insanlara tam desteğimizi ifade ediyoruz. Cumhurbaşkanımız biliyor ve biz de insafsız olacağız, emirler verildi” dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Annita Demetriou da Twitter'dan saldırıyı kınadı ve "Basın özgürlüğünü ve demokrasiyi ne pahasına olursa olsun koruma görevimiz var" dedi.

Kıbrıs Rum İçişleri Bakanı Nicos Nouris Twitter'dan “Özgürlük, #Demokrasinin temel taşıdır. Çetelerin ve haydutların yeri yok” diye yazdı.

Sosyalist Edek partisi, "Maskeli haydutların kişileri bireysel özgürlüklerinden yoksun bırakmaya başvurmaları ve aynı zamanda çalışanların hayatlarını korkakça ve canice tehlikeye atmaları, basını ve her türlü karşı görüşü susturmaya çalışmaları akıl almaz bir şey" dedi.

Yayıncılar derneği, basın özgürlüğünün ve basın yetkililerinin korunmasının her demokratik devletin görevi olduğunu ve medyaya yönelik her türlü şiddet içeren saldırının ifade özgürlüğünü, çoğulculuğu ve demokrasiyi etkilediğini söyledi. Dernek açıklamasında, "İşler kötüye gidiyor. Gazetecilik ailesinin bir üyesi çok kısa bir süre içinde ikinci kez saldırıya uğradı. Yetkili makamları olayın sorumlularının bulunması, adalete teslim edilmesi ve basın özgürlüğünün korunması için ivedilikle soruşturma yapmaya çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Olaylar sonrası 4 kişi tutuklandı. 1 polis ağır şekilde yaralandı.

Kaynaklar: Cyprus Mail - Fileleftheros - Dialogos

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın