Dünya

Halk aşı olmak istemediği için Rusya’da vakalar artıyor

Rusya'da yeni vaka sayısı artarken Ruslar aşı yaptırmamakta ısrar ediyor. Nedeni, otoriteye güvensizlik ve bana bir şey olmaz görüşünün hakim olması...

Rus Sputnik V aşısı geçen yılın sonundan bu yana Rusya’da üretilmesine rağmen Ruslar aşı olmaya hiç istekli değil. Aşıya ilişkin yayınlanan veriler, aşının etkili olduğunu gösteriyor. Ancak Rusya’da otoriteye duyulan kronik güvensizlik ve gönül rahatlığının zehirli bir karışımı sonucunda Ruslar aşı yaptırmaktan kaçınıyor. 

Moskova'nın yurtdışındaki konumunu güçlendirmek için kullandığı amiral gemisi konumundaki Sputnik V aşısı Rusya içinde şüpheyle karşılanıyor. Bu Kremlin için bir utanç kaynağı ve kamuoyu tarafından kendisine gücünün sınırları olduğunun bir şekilde hatırlatılması olarak okunabilir.

Rusya salgından çok etkilenmiş durumda. 2020 yılında ülkedeki Covid-19 ölüm oranlarına kıyasla bu sene ölüm oranları haziran ayında yaklaşık % 40 daha yüksek seyrediyor. Geçen eylül ayının sonundan bu yana günde 7.000'den fazla olan yeni vaka sayısı, geçen çarşamba günü 13.400'e yükseldi. Yeni vakaların yarısından fazlası Moskova ve çevresindeki bölgede tespit edildi.

Vakalar artmasına karşın Rusların sadece % 10'u tam olarak aşılandı. Yaklaşık 12 milyonluk bir şehir olan Moskova'da, aşılı kişi sayısı 1,8 milyonun biraz üzerindeyken Çin’in başkenti Pekin’de yetişkinlerin % 80'inden fazlası tam olarak aşılandı.

Rusya’da geçen ay yayınlanan bir anket, katılımcıların % 62'sinin aşı olmak istemediğini gösterirken, ayrı bir anket, katılımcıların % 55'inin virüse yakalanmaktan korkmadığını ortaya koydu. Yaygın aşı olmaksızın, Covid-19 vakalarının sayıları artacak ve bu durumda da Moskova'nın Rus aşısı için yaptığı sert diplomasi diğer ülkelere boş görünecek.

Rusya'da haziran ayında yeni vakaların yükselişi, hükümete olan güvensizliğin yüksek olduğu Hong Kong veya yavaş hareket eden Japonya gibi aşı konusunda geride kalan ülkeler, diğer zengin ülkeler için bir uyarı niteliğinde. 

Rusya’daki durum özellikle eylül ayında yapılacak parlamento seçimleri öncesinde Putin için daha zorlu bir sorun.

Rusya kitlesel aşı kampanyasını başlatmak için hızla hareket etse de, Putin kampanyaya önderlik etmedi. Kendisinden beklenmeyecek, alışılmadık bir utangaçlıkla kapalı kapılar ardında aşı olmayı seçen Rus lider, herkesin önünde aşı yaptırarak “performans gösteren bir maymun” olmayacağını söyledi.

Sonuç olarak, Kremlin siyasi muhalifleri susturabilse de halkın hoşnutsuzluğunu bastıramadığı gibi insanları aşı merkezlerine gitmekten caydıran güvensizliği de hızla düzeltemiyor. Bu sürecin artan gıda fiyatlarıyla boğuşan ve gelirleri daralan bir ülke için ekonomik olduğu kadar siyasi sonuçları da olacak.

Kaynak: Bloomberg, Clara Ferreira Marques, 17.06.2021

: