Dünya

‘KKTC'yi siyasi nedenlerle değil, diğer kumar figürleriyle rekabet nedeniyle terk etti’

Yasa dışı sanal betin merkezlerinden biri olarak ününe ün katan KKTC’de ‘yatırımları’ olan Yaşam Ayavefe’nin, Yunanistan’da vatandaşlığa alınması dünya basınında irdelenmeye devam ediyor.

Balkan Insight ve Yunan araştırmacı gazetecilik kuruluşu Solomon'dan Yunan gazeteci Stavros Malichudis, yasa dışı sanal betten kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamaktan Türkiye'de hüküm giyen ve Türkiye tarafından kırmızı bültenle aranan Yaşam Ayavefe'nin Yunan vatandaşlığına alınmasını irdeledi ve “Pasaport Ayrıcalığı: Bir Türk Dolandırıcı için Fahri Yunan Vatandaşlığına Giden Yol” başlıklı bir özel haber yayımladı.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Ayavefe'nin vatandaşlığa kabulü için neden tören yapmadı?

Haberde, Yunan istisnai vatandaşlığına ülkeye katkıları nedeniyle kabul edilen kişilerin yurttaşlığa hak kazanmalarının ardından özel törenler yapıldığı ve bu küçük törenlere Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in de katıldığı belirtildi. Ancak 2017'de Türkiye'de dolandırıcılıktan hüküm giyen, 2019'da sahte Yunan pasaportuyla Bulgaristan sınırını geçmeye çalışırken tutuklanan, sonra sığınmacılığa ve ardından Yunan vatandaşlığına kabul edilen Yaşam Ayavefe için böyle bir tören yapılmadığına dikkat çekildi.

Yunanistan'da, Selanik'teki Mahkeme’nin 25 Temmuz 2019'da Ayavefe’nin Türkiye’ye iadesine yeşil ışık yakmasına karşın Ayavefe’nin temyiz başvurusunda bulunduğu ve yaklaşık bir ay sonra, bir Hıristiyan olarak Türkiye'ye iade edilirse risk altında olduğunu ve Türkiye'deki mahkumiyetinin asılsız olduğunu savunması neticesinde kendisine Yunanistan'a sığınma hakkı verildiği anımsatıldı.

Yayın için görüşülen, Yunanistan’da göçmen hakları üzerinde çalışan kâr amacı gütmeyen kuruluş Generation 2.0'ın genel müdürü Nikos Odubitan, "Son bir buçuk yılda fahri vatandaşlıklarda artış olduğunu fark ettik”lerini, “ne Yunanistan'la bağlantılarının ne de gerçekte ne tür istisnai hizmetler sunduklarının açık olmadığı büyük işadamlarıyla giderek daha fazla ilişkili" fahri yurttaşlık verildiğini söyledi.

Haberde, Yunanistan’daki yasa gereği, Yunanistan'da cezai mahkumiyeti olan herhangi bir kişinin fahri vatandaşlığa hak kazanamayacağı ancak bu kuraldan Ayavefe’ye vatandaşlık verilmek için feragat edildiği kaydedildi.

Neden Hristiyan bir ülke olarak vatandaşlığını aldığı Sırbistan’da yaşamayı tercih etmediği ve Yunan yurttaşlığına alındığı sorgulanıyor

Ayavefe’nin İngiltere'deki resmi makamlara sunulan belgelere göre, Türkiye, Sırbistan ve 100.000 Dolar yatırım karşılığında vatandaşlığı satın alınan Karayip adalarından Dominika olmak üzere 3 devletin vatandaşlığına sahip olduğu hatırlatılarak, Hristiyan bir ülke olarak Ayavefe’nin neden Sırbistan’da yaşamayı tercih etmediği ve Yunan yurttaşlığına alındığı sorgulandı.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir hukuk uzmanı, "Eğer uluslararası korumaya muhtaç olmasının nedeni gerçekten Ayavefe'nin Hristiyan olmasıysa, Hristiyan bir ülke olan Sırbistan'ın neden kendisi için yeterince güvenli olmadığı”nı Ayavefe’nin Yunan makamlarına kanıtlamış olması gerektiğini söyledi.

COVID-19 salgını başladığında Ayavefe’nin KKTC'ye tıbbi bağışta bulunduğu, ayrıca Kuzey Kıbrıs'ta Girne'de lüks dairelerin yanı sıra otel ve kumarhane yatırımları olduğu kaydedilen haberde, Yaşam Ayavefe’nin Covid-19’da Yunan halk sağlığı birimine, yerel belediyelere ve kilise vakıflarına toplamda 1 milyon Euro’dan fazla bağışta bulunduğu, Yunanistan’da 1,65 milyon Euro değerinde özel bir konut satın aldığı, Mikonos adasında otel işleten bir şirketin hisselerine 10 milyon Euro yatırım yaptığı kaydedildi. Ve 23 Mayıs'ta liman kenti Pire'de Ayavefe’nin Hristiyan olarak vaftiz edildiğine ve ‘Leonidas’ adını aldığı belirtildi.

"Erdoğan yönetimindeki yetkililerden siyasi zulüm görme riski altında olsaydı KKTC'de yatırım yapamazdı"

Solomon ve Balkan Insight’ın Kıbrıs'taki kaynaklarının, Ayavefe'nin daha önce Londra ile KKTC arasında yaşadığını ifade ettiğine yer verilen haberde, aynı kaynakların "Ayavefe'nin Erdoğan yönetimindeki yetkililerden siyasi zulüm görme riski altında olduğu iddiasına itiraz ettiği"ni, "eğer öyle olsaydı KKTC'ye de yatırım yapamazdı” dediklerine vurgu yapıldı.

"Ayavefe KKTC'yi siyasi nedenlerle değil, diğer kumar figürleriyle rekabet nedeniyle terk etmek zorunda kaldı"

Haberde, “Bu kaynaklara göre, Ayavefe KKTC'yi siyasi nedenlerle değil, diğer kumar figürleriyle rekabet nedeniyle terk etmek zorunda kaldı” denildi.

Generation 2.0'dan Nikos Odubitan'a göre, Ayavefe’nin Yunan vatandaşlığına alınması “sistemin ne kadar adaletsiz hale geldiği”ni gösteriyor.

Nikos Odubitan, "Yunanistan'da doğup büyüyen çocukların ve gençlerin vatandaşlık başvurusundan sonra dört yıldan fazla beklemesi ve aynı zamanda şüpheli faaliyetlerde bulunan ve Yunanistan ile hiçbir bağlantısı olmayan insanların bir gecede vatandaşlığa kabul edilmesi nasıl mümkün olabilir?" sorusunu sordu.
Kaynak: Balkan Insight

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın