Dünya

Yem ithalatında gümrük ve fonlar kalktı; fiyatlara yansıyacak mı peki?

KKTC Bakanlar Kurulu 31 Aralık 2022 tarihine kadar karma yemlerin ithalinde uygulanan Gümrük Vergisi, Fiyat İstikrar Fonu ve Özel Fiyat İstikrar Fonundan muaf tutulmasına karar verdi... Yem daha ucuza temin edilince, düşen maliyet et ve süt ürünlerine yansıtılacak mı?

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan KKTC Bakanlar Kurulu kararına göre, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın önergesinde belirtilenler ışığında, Bakanlar Kurulu ‘üretim girdi maliyetlerindeki artışlar göz önüne alınarak, 31 Aralık 2022 tarihine kadar KKTC’ye ithal edilecek olan ve ithalat ön iznine tabi premiksler dahil yem ham madde karşımından oluşan karma yemlerin ithalinde uygulanan Gümrük Vergisi, Fiyat İstikrar Fonu ve Özel Fiyat İstikrar Fonundan muaf tutulmasına karar verdi.’

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ve Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları 29 Temmuz’da Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde basın açıklaması yaparak, 15 gün önce yem fiyatlarına yüzde 12 zam geldiğini ve yem fiyatının 449 TL’ye yükseldiğini söylemiş ve Bakan Dursun Oğuz’u eleştirmişti. 

Yemde gümrük vergisi ve devlet fonlarının kalkması ile maliyet düşeceğinden et ve süt fiyatlarının, peynir ve hellim gibi süt ürünleri fiyatlarının bir süre sonra inmesini beklemek gerekir.

Tüm dünyada yerel üretimin desteklenmesi politikası benimsenmiştir. Ancak kayıt dışılığın ve kara paranın üzerine gidilmeksizin KKTC Devleti’nin aldığı fonların memurların maaşlarına harcanması her geçen gün daha fazla tepki çekiyor.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği 31 Aralık 2022’ye kadar daha ucuza ithal yemi temin edebilecekken, Kuzey Kıbrıs Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği (TUTDER) daha önce yaptığı kampanyalarda ithal ürünler üzerinde devletin aldığı gümrük vergilerine, Tarım Sigorta Fonu, Fiyat İstikrar Fonu gibi fonlara dikkat çekmişti.

TUTDER ürünlerin fiyatlarının devlet tarafından nasıl pahalılaştırıldığına dair bazı görseller paylaşmıştı:

 

 

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın