Dünya

Türkiye ABD ve Rusya ile anlaşamazsa Suriye’nin kuzeyine harekât planlıyor

Reuters haber ajansı, Türkiye'nin ABD ve Rusya ile yapacağı görüşmelerinin başarısız olması halinde, Suriye'nin kuzeyindeki ABD destekli Kürt militanlara karşı bir askeri harekâta hazırlandığını öne sürdü.

Reuters haber ajansı ‘iki Türk yetkili’ olarak tanımladığı kaynaklarına dayanarak, Türkiye'nin ABD ve Rusya ile yapacağı görüşmelerinin başarısız olması halinde, Suriye'nin kuzeyindeki ABD destekli Kürt militanlara karşı bir askeri harekâta hazırlandığını öne sürdü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu hafta Ankara'nın Suriye'nin kuzeyinden kaynaklanan tehditleri ortadan kaldırmaya kararlı olduğunu söyledi ve iki Türk özel harakat polisinin ölümüne neden olan [ PKK] YPG saldırısının 'bardağı taşıran son damla' olarak nitelendirdi.

[Geçen pazar günü Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi'nde terör örgütü PKK/YPG güdümlü füzeyle zırhlı araca saldırmış ve saldırıda 2 özel harekat polisi hayatını kaybetmiş, 2 özel harekat polisi de yaralanmıştı.]

Üst düzey bir yetkili Reuters'e verdiği demeçte, "Bize karşı sürekli saldırıların gerçekleştirildiği Tel Rıfat bölgesi başta gelmek üzere bölgelerin temizlenmesi elzemdir" dedi. 

Türk kuvvetleri son beş yıl içinde yüzlerce kilometrelik sınır şeridini ele geçirdi. Suriye’nin kuzeyindeki topraklarda [PKK] YPG’nin yanı sıra Rus jetleri, İran destekli militanlar, Türk destekli isyancılar, cihatçılar, ABD birlikleri ve Suriye hükümet güçleri de faaliyet gösteriyor.

ABD, [PKK] YPG'yi Suriye'nin kuzeydoğuki İslam Devleti'ne karşı mücadelede kilit bir müttefik olarak görüyor.

Rusya'nın da bölgede Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı desteklemek için güçleri bulunuyor. 

Diğer bir Türk yetkili ise askeri harekâtın zamanının ve niteliğinin belirsiz olduğunu aktardı. Yetkili, askeri ve ulusal istihbarat teşkilatı MİT'in hazırlık yaptığını söyledi ve ‘Bunun için karar alınmıştır ve belirli ülkelerle gerekli koordinasyon yapılacaktır. Bu konu Rusya ve ABD ile görüşülecektir" ifadelerini kullandı. 

Yetkililer, Erdoğan'ın konuyu ekim ayı sonunda Roma'da yapılacak, dünyanın önde gelen ülkelerinin bir araya geleceği G-20 zirvesinde ABD Başkanı Joe Biden ile görüşeceğini söyledi. Bir diğer yetkili, [PKK] YPG'nin en az 30 km geriye itilmesi gerektiğini belirterek, bazı İran unsurlarıyla birlikte son saldırıların geldiği bölgelerin kontrolünün tamamen Rusya’nın elinde olduğunu kaydetti. Aynı yetkili Erdoğan’ın, Biden ile görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini söyledi. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan "Diplomasiden bir sonuç çıkmazsa ve PYD bu bölgeleri terk etmezse operasyon kaçınılmaz görünüyor" dedi. 
Kaynak: Reuters

: