Dünya

Trump’a ve 3 çocuğuna dolandırıcılık davası açıldı

ABD’de New York Başsavcısı, çarşamba günü ABD eski başkanı Donald Trump'a, üç çocuğuna, şirketine ve şirketinin iki yetkilisine sivil dolandırıcılık davası açtı.

ABD’de New York Başsavcısı, çarşamba günü ABD eski başkanı Donald Trump'a ve şirketine sivil dolandırıcılık davası açtı.

Demokrat eyalet Başsavcısı Letitia James, Trump'ın kişisel net varlıklarının değerini dolandırıcılık ve yanlış beyanlarla milyarlarca dolar şişirdiğini, bankalara ve sigortacılara mali tablolarının nasıl hazırlandığı konusunda yanlış izlenimler verdiğini iddia etti.

Başsavcı James düzenlediği basın toplantısında, "İddianame, Donald Trump'ın kendisini haksız yere zenginleştirmek ve sistemi aldatmak için net değerini milyarlarca dolar şişirdiğini gösteriyor" dedi.

İddianamede en az 2011'den 2021'e kadar, Trump'ın yıllık mali tablolarının aldatıcı ve hileli olduğu, bu hilelerin sanıklar tarafından bankaları Trump’ın şirketine normalde olduğundan daha uygun koşullarda kredi vermeye ikna ederek, kredi sözleşmelerini yerine getirmekte ve sigortacılardan uygun koşullar elde etmekte kullanıldığı iddia edildi.

Dava hukuk davası olsa da, sanıkların "bir dizi eyalet ceza yasasını ihlal ettiği" ve federal yasaları ihlal etmiş olabileceği ileri sürülüyor. İddianamede, başsavcının bulgularının New York Güney Bölgesi Savcılığı'na sevk ettiği belirtildi.

Trump’ın şirketi, Trump Organizasyonu'nun bir sözcüsü, davayı "yaklaşık üç yıldır devam eden ısrarlı, hedefli, etik olmayan siyasi tacizin doruk noktası" olarak nitelendirdi. Trump'ın avukatı Alina Habba, müvekkilini değersiz iddialara karşı savunmayı dört gözle beklediğini söyledi.

Dava, Trump'ın eski kişisel avukatı Michael Cohen'in 2019'da Kongre'de verdiği ifadede, o zamanki başkanın borç verenlerden, sigortacılardan ve vergi makamlarından finansal faydalar elde etmek için varlıklarını şişirdiğini ve söndürdüğünü ifade ettikten sonra başlayan üç yıllık bir soruşturmanın sonunda açıldı.

Dava, sadece Donald Trump’a değil, beraberinde Trump’ın yetişkin çocuklarından üçüne, Donald Trump Jr., Eric Trump ve Ivanka Trump'a ve uzun süredir şirket yetkilisi olan Allen Weisselberg ve Jeffrey McConney'e açıldı.

New York eyaleti Başsavcısı Letitia James

Başsavcısı Letitia James, Trump'ın sahip olduğu şirketler ve davalı olarak adlandırılan kurumsal kuruluşlar için New York işletme sertifikalarını iptal edilmesini, Trump'ların herhangi bir New York şirketinin memuru olarak hizmet etmesini kalıcı olarak engellenmesini ve Trump ve şirketinin beş yıllık bir süre boyunca eyalette herhangi bir ticari gayrimenkul satın almasını yasaklamaya çalıştığını söyledi. Ayrıca 250 milyon dolarlık mali ceza ve Trump Organizasyonu şirketi için bağımsız bir gözlemcinin atanmasını talep ettiğini kaydetti.

Kaynak: The Wall Street Journal

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın