Dünya

Savaşa mı hazırlanıyor? Ekonomisi kötüleşen İngiltere askeri harcamalarını artırıyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere'nin Soğuk Savaş'ın bitiminden bu yana silahlı kuvvetlere yaptığı en büyük yatırım programının detaylarını açıklamaya hazırlanıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere'nin Soğuk Savaş'ın bitiminden bu yana silahlı kuvvetlere yapacağı en büyük yatırım programının detaylarını açıklamaya hazırlanıyor.

Johnson, parlamentodaki milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, önümüzdeki dört yıl içinde savunma için fazladan 16,5 milyar sterlin (22 milyar dolar, 18,5 milyar avro) kaynak ayrılacağını duyurdu.

İktidardaki Muhafazakârlar geçen yılki seçim bildirgelerinde savunma harcamalarını 2025 yılına kadar enflasyonun % 0,5 üzerinde artırmayı taahhüt etmişti.

Johnson, "İngiltere'nin Avrupa'daki en büyük ve NATO'daki en büyük ikinci savunma harcaması yapacak” ülke olarak “konumunu güçlendireceği"ni söyledi. 

Corona virüs krizi nedeniyle Britanya ekonomisi bu yıl tarihi bir gerileme yaşamasına rağmen, Johnson’un savunmaya ayrılan kaynağın artırılacağını açıklaması dikkat çekiyor.

Johnson konuşmasında, "Uluslararası durum, Soğuk Savaş”tan bu yana herhangi bir zamanda olduğundan daha tehlikeli ve daha yoğun bir rekabet içinde" değerlendirmesini yaptı.

Birleşik Krallık askeri harcamalarını dört yılda toplam 24,1 milyar sterline (31,8 milyar dolar, 26,9 milyar avro) çıkaracak.

Geçen Ocak ayında resmi olarak Avrupa Birliği'nden ayrıldıktan sonra, 11 aylık Brexit geçiş dönemini yıl sonunda sona erdirecek olan İngiltere için uluslararası ticaret ve ilişkilerde yeni bir dönem başlayacak.

Bu arada, ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, Trump yıllarının kargaşasından sonra Ocak ayının sonlarında iktidara gelecek ve NATO daha istikrarlı bir döneme girecek.

Yeni atanan ABD Savunma Bakanı Christopher Miller, Çarşamba akşamı yaptığı açıklamada, "İngiltere en sadık ve yetenekli müttefikimizdir ve harcamalardaki bu artış, NATO'ya olan bağlılıklarının ve ortak güvenliğimizin bir göstergesidir. Bu artışla birlikte, Birleşik Krallık ordusu dünyanın en iyi savaş güçlerinden biri olmaya devam edecek" dedi.

Johnson, Birleşik Krallık askeri yatırımlarının siber güvenlik  ve uzay yatırımlarında "en son teknolojiyi" hedefleyeceğini ve aynı zamanda "savunmadaki zayıflıkları" ele alacağını söyledi.

Johnson, yapay zeka kullanan Ulusal Siber Kuvvet ve 2022’de ilk roketi fırlatacak "Uzay Komutanlığı"nı kurulacağını da açıkladı.

Askeri araştırma ve geliştirme bütçesinde 1,5 milyar sterlinlik (1,9 milyar dolar, 1,6 milyar avro) artışla, hava savaş sistemlerinin iyileştirilmesi de dahil olmak üzere askeri Ar-Ge’ye yaklaşık 6 milyar sterlin (7,9 milyar dolar, 6,7 milyar avro) kaynak ayrılacak.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, yapılan artışla modernizasyonla “geleceği planlama”nın ve Birleşik Krallık’ın “karşılaştığı tehditlere uyum sağlaması için gereken mali kesinliğin" sağlandığını söyledi.
Kaynak: AFP

: