Dünya

Rus petrolü açığını kapatmak hiç de kolay değil

OPEC ve müttefikleri grubun tarihindeki en küçük petrol üretim artışlarından birini kabul etti.  Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez ülkelerinin Rus üretimindeki beklenen açığı kapatamayacaklarına dair endişeler var.

OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, Organization of the Petroleum Exporting Countries) ve müttefikleri, Suudi Arabistan'ın tam kapasiteye geçmeksizin Batılı müttefiklerini yatıştırmaya çalışmasından ötürü grubun tarihindeki en küçük petrol üretim artışlarından birini kabul etti. 

Çarşamba günü kararlaştırılan, günde sadece 100.000 varillik üretim artışı küresel talebin karşılanmasında sadece yüzde 0,1'lik artış sağlıyor.

Küçük üretim artışının ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un geçtiğimiz haftalarda Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman ile ayrı ayrı görüşmesinin ardından Batı başkentlerinde hayal kırıklığına neden olması muhtemel. 

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez ülkelerinin Rus üretimindeki beklenen açığı kapatamayacağına dair endişeler var

Moskova’nın Ukrayna'yı işgaline cevaben Rusya’ya bu yılın sonlarında yürürlüğe girmek üzere petrol ihracatını hedef alan bir dizi yaptırım uygulanacak. Suudi Arabistan Krallığı’nın ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi Körfez müttefiklerinin, Rus üretimindeki beklenen açığı kapatamayacağına dair endişeler var.

JPMorgan’dan analist Christyan Malek, "Suudi Arabistan, Batılı müttefiklerinden gelen daha yüksek petrol üretimi çağrılarını, üretimin önümüzdeki aylarda başka yerlerde keskin bir şekilde düşmesi durumunda yedek kapasitesini rezervde tutma ihtiyacına karşı dengelemeye çalışıyor. Bu küçük artış piyasanın dengesini maddi olarak değiştirmeyecek, ancak hiçbir şey yapmamakla suçlanamazlar" dedi. 

OPEC ise çarşamba günü yaptığı açıklamada, "aşırı kapasitenin ciddi şekilde sınırlı mevcudiyeti" konusunda uyardı ve bu nedenle kapasitenin "büyük bir dikkatle" kullanılmasının gerekli olduğunu kaydetti.

ABD’de Biden yönetimi, kasım ayındaki ara seçimler öncesinde petrol fiyatlarını düşürmeye çalışıyor. Körfez ülkeleri ise Washington'dan daha fazla askeri destek ve işbirliği bekliyor. 

Salı günü, Biden'ın küresel olarak enerji fiyatlarını düşürme çabalarına öncülük eden ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan ve BAE'de, ABD tarafından tedarik edilen savunma sistemleri için gereken füzelerin satışını onayladı. Bu anlaşmanın Kongre tarafından da onaylanması gerekecek. 

Birçok OPEC üyesi yetersiz yatırım ve kötü yönetim nedeniyle kendi üretim hedeflerine zor ulaşıyor

Suudi Arabistan zaten günlük 11 milyon varile yakın ham petrol pompalıyor, maksimum kapasitesi günde yaklaşık 12 milyon varildir.

Rusya petrolünü piyasa oranlarının altında satmazsa Rus petrolüne yaptırım kesin

Birçok OPEC üyesi, yıllarca süren yetersiz yatırım ve kötü yönetim nedeniyle kendi üretim hedeflerine ulaşmak için zaten mücadele ediyor ve üretimi daha yüksek hacme çıkarmak fiyatları düşüreceğinden kayba uğrayabilirler.

G7 Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın petrol gelirlerini sınırlamaya çalışmaya kararlı olduğunu bildirmişti. 

Rus petrolünü hedef alan yaptırımların, Rusya’nın petrolünü piyasa oranlarının altında satma anlaşmasını kabul etmediği sürece bu yıl yürürlüğe girmesi bekleniyor.
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın