Özel Haber

KKTC’nin resmi gov.ct.tr uzantılı birçok web sitesine girilemiyor

KKTC’nin resmi.gov.ct.tr uzantılı birçok bakanlık ve bağlı dairelerin web sitesine bugünlerde giriş engelleniyor.

KKTC’nin resmi.gov.ct.tr uzantılı birçok web sitesinde bugünlerde "Your connection is not fully secure" ("Bağlantınız tamamıyla güvenli değildir") hatası ile karşılaşılıyor ve sitelere giriş engelleniyor.

KKTC Başbakanlık, KKTC Sağlık Bakanlığı, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, KKTC Tarım Bakanlığı vb. birçok bakanlık sitesine ve bağlı dairelerine ulaşılamıyor.

Bu hatayı veren sitelerin, uzak durmanız gereken, olağanüstü güvenlik açıkları barındıran siteler olduğu söylenemezse de hata, devletin sitelerinde teknik anlamda bir güncelleme yapılmadığını gösteriyor.

Google Chrome isimli web tarayıcı, versiyon 72'den itibaren güvenlik sertifikası olarak kullanılan TLS'in ("Transport Layer Security") 1.0 ve 1.1 versiyonlarını artık tarihi geçmiş olarak yorumluyor.

Bakanlık sitelerinde çoğunlukla şifre ile kullanıcı girişi veya kredi kartı bilgileri istenmese de SSL-TLS sertifikaları genel anlamda bilgi güvenliği için önem taşıyor.

Bilgisayar dünyasında güvenlik adına atılan adımlara bir de ömür biçiliyor. Tahmini bitiş süresine gelindiğinde sitenin artık güvenli olmayacağı öngörülüyor. Bu nedenle sitelerde ilgili güncellemelerin zamanında yapılması gerekiyor.

SORU: Devlet memuru ve devlette sözleşmeli personel sayısının küçümsenemeyecek rakamlarda olduğu ülkemizde, bu tür oldukça basit güncelleme sorunları nasıl oluşabiliyor ve günlerdir teknik personel neden sitelere müdahale etmiyor?

Haberimizin ardından 16:00 itibarıyla KKTC Başbakanlık sitesi güncellenmeye başlandı ve sorunsuz şekilde siteye artık girilebiliyor. Ancak bakanlıkların resmi sitelerinde sorun devam ediyor.

: