Dünya

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg Almanya’da gözaltına alındı

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg salı günü 3 polis tarafından protestoların yapıldığı alandan alınarak, uzaklaştırıldı ve ardından gözaltına alındı.

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, Almanya’da  boşaltılmış Lützerath Köyü’nün linyit madenciliği yapılmak amacıyla yıkılmasına karşı düzenlenen protestolarda salı günü tutuklandı. Thunberg'in polis tarafından Garzweiler açık linyit maden ocağının kenarından nasıl götürüldüğü videolara yansıdı. 

Balçık kaplı protesto alanında Alman polislerin yaşadığı zorluklar da görüntülendi.

Reuters haber ajansından bir fotoğrafçı Thunberg'i tutuklanmasından sonra bir polis otobüsünde tek başına otururken gördüğünü bildirdi. Polise göre, Thunberg’in günün ilerleyen saatlerinde serbest bırakılması gerekiyor.

Polisin tehlikeli olduğu için o bölgede durmayı yasakladığı ve Greta Thunberg’in bu nedenle 3 polis tarafından götürüldüğü ve kimlik kontrolü yapmak için 50 metre sonra bırakıldığını aktarıldı. Yaklaşık 60 ila 70 aktivist daha önce bir protesto eylemi için yine yıkımın kenarına oturmuştu.

Yakındaki Lützerath Köyü’nün polis tarafından kordon altına alınması sonrasında kömür çıkarmak için taranmasına karşı iklim aktivistleri tarafından büyük bir direniş sergileniyor.

Thunberg daha önce geçen cumartesi günü komşu Keyenberg köyünde başlayan iklim koruma gösterisine katılmıştı. Polise göre, bazı aktivistler bu protesto yürüyüşünden sonra açık maden ocağına doğru yol aldı. Bu da polisle çatışmalara yol açtı.
Göstericiler ve polis memurları arasındaki çatışmalarda polis yine cop ve biber gazı kullandı.
Kaynak: Spiegel

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın