Dünya

Halkbank, VakıfBank ve Ziraat Bankası Rus ödeme sistemi Mir'e hizmet vermeyi durdurdu

3 Türk devlet bankası ABD'nin yaptırıma tabi tuttuğu Rus ödeme sistemi Mir'in kullanımını durdurdu. Türkiye Turizm Bakanlığı'nın ilk etapta karara karşı çıktığı ileri sürüldü.

3 Türk devlet bankası ABD'nin yaptırıma tabi tuttuğu Rus ödeme sistemi Mir'in kullanımını durdurdu.

Washington, Moskova'nın ABD yaptırımlarından kaçınması için Mir'i bir kanal olarak kullandığı yönünde Ankara'ya baskı kurmuştu.

Mir'e üye Halkbank, VakıfBank ve Ziraat Bankası, geçen salı gecesi Mir sistemi kapsamında ödemeleri askıya aldı. 

Türkiye özel bankaları İş Bankası ve DenizBank, Mastercard ve Visa'nın Rusya'daki karşılığı olan Mir ödemelerini bir hafta önce durdurduklarını duyurmuştu.

Ankara, Mir'in Rus turistler tarafından alışveriş ve otel ödemelerini yapmakta kullanıldığında ısrar ederken, Batılı yetkililer Mir ödeme sisteminin yasadışı finans için potansiyel bir arka kapı olarak kullanılabileceği endişesini dile getirmişti. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce Türkiye'de Mir kartlarının kullanımının yaygınlaştırılması konusunda "ciddi ilerleme" kaydedildiğini açıklamıştı.

İki Türk bankası, DenizBank ve Halkbank Vladimir Putin'in şubat ayında Ukrayna'ya saldırı emri vermesinin ardından Mir sistemine üye olmuştu.

Batı'nın Moskova'ya yönelik yaptırımlarına imza atmayan tek NATO üyesi ülke konumundaki Türkiye Washington'un artan baskısı sonucu, Batı finansal sistemine entegre Türk bankaları için riskleri masaya yatırdı.

Türkiye Turizm Bakanlığı ilk etapta Mir'den çıkılmasına karşı çıkmış

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times, Türk Hükümeti'nde Mir ile ilgili tartışmalardan haberdar olan bir kaynağa atıfta bulunarak, Türkiye'ye mümkün olduğunca çok sayıda yabancı ziyaretçi çekmeye çalışan Türkiye Turizm Bakanlığı'nın devlet bankalarının Mir'den hizmet vermeyi durdurmasına ilk etapta karşı çıktığını ileri sürdü. 

Türkiye'ye gelen turistler arasında 3 milyon turistle 2022'nin ilk sekiz ayında ikinci sırada olan Ruslar, Rusya'dan Türkiye'ye direkt uçuşlarla ülkeye geldi.

Türkiye, Rusya'dan direkt uçuş yapan az sayıdaki ülkeden biri. Mir'in kullanımının durdurulması yaz turizmi sezonunun sona ermesi ardından alındı. 

Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın