Dünya

Financial Times: Türkiye ABD ve AB ile ilişkilerinde sıkıntı yaşayabilir

İngiliz Financial Times Gazetesi “Türkiye Cumhurbaşkanı Finlandiya ve İsveç'in NATO başvurularına itiraz etti’ başlıklı bir haber yayınladı. 

İngiliz Financial Times Gazetesi “Türkiye Cumhurbaşkanı Finlandiya ve İsveç'in NATO başvurularına itiraz etti’ başlıklı haberinde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılmasına izin verilmesine karşı çıktı ve iki İskandinav ülkesinin Batı askeri ittifakına katılma umutlarını tehlikeye attı” yorumunu yaptı.

Türkiye’nin 1952'den beri NATO üyesi olduğu belirtilirken, Türkiye’nin hamlesinin “Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Türkiye'nin ABD ve Avrupa ile bağlarını güçlendirme çabalarını baltalayabileceği”ni yazan gazete, Erdoğan’ın cuma günü, iki ülkenin potansiyel üyelik teklifleri hakkında "olumlu bir görüş" alamayacağı yönündeki açıklamasına atıfta bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilere verdiği demeçte, “İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. Hatta parlamentolarında yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil" demişti.

PKK, Ankara, ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak sınıflandırılıyor.

"Bazı İsveçli yetkililer Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya başvurmasına en tehlikeli muhalefeti gösterebileceğinden endişeleniyor"

Gazete, “Bazı İsveçli yetkililer ve milletvekilleri, Türkiye'nin, ittifakın diğer 29 üyesinin çoğu tarafından destekleniyor gibi görünen ancak oybirliğiyle destek gerektiren olası bir NATO teklifine karşı en tehlikeli muhalefeti gösterebileceğinden endişe duyuyor” ifadelerini kullandı. 

Üst düzey bir İsveçli yetkilinin bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, "İsveç'te çok sayıda Kürt var, Kürt kökenli birçok milletvekili var, İsveç Kürt meselesinde aktif oldu. Korkarım ki bir tepki olabilir" dediğini anımsatan Financial Times, Rusya’nın her iki ülkenin de NATO'ya katılması durumunda "ciddi askeri ve siyasi sonuçlar" olabileceği tehdidinde bulunduğunu belirtti.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde: "Türkiye üyelik baskısını istediği bir şeyi elde etmek için kullanmaya çalışabilir"

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin cuma günü İsveç radyosuna verdiği demece değinen gazete, bakanın “Türkiye'nin üyelik baskısını istediği bir şeyi elde etmek için kullanmaya çalışabileceği”ni söylediğini kaydetti. 

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin, "Onay süreçlerinin her zaman belirsizlikler içerdiğini, özellikle de onayın iç politika için kullanılabileceğini biliyoruz" dediğine atıf yapan gazete, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’nun ise sabır çağrısında bulunarak, "Başvuru sürecinde her şeyi bekleyebilirsiniz...Sorunları adım adım ele alalım" ifadelerini kullandığını yazdı.

Gazeteye göre “bazı Finlandiyalı yetkililer, Türkiye'nin sorunlarının çoğunlukla İsveç ile ilgili olduğunu ve Ankara ile kendi görüşmelerinin olumlu geçtiğini söyledi.”

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, 4 Nisan'daki Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından görüşmenin 'olumlu' geçtiğini kaydetmişti

Haberde, “Finlandiyalı yetkililer özellikle üyeliklerini onaylamak için tavizler isteyebileceklerinden korktukları Macaristan'a odaklandılar” denildi ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’nün 4 Nisan'da Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesini Twitter'dan "olumlu" olarak nitelendirdiğini ve "Türkiye, Finlandiya'nın hedeflerini destekliyor" diye yazdığı belirtildi. 

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö cuma gecesi yaptığı açıklamada, kendisinin ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson'un Finlandiya'nın NATO üyeliğine yönelik bir sonraki adımları da dahil ABD Başkanı Joe Biden ile konuştuğunu söyledi. Niinistö, "Finlandiya, ABD'den gerekli tüm desteği derinden takdir ediyor" diye ekledi. 

NATO yetkilileri, Finlandiya ve İsveç'in "birkaç hafta" içinde resmi davetli olmalarını beklediklerini, ancak mevcut 30 üyenin hepsinin başvurularını onaylamasının altı ila 12 ay sürebileceğini vurguladı. 

Gazete, haberin sonunda “Türkiye son yıllarda NATO müttefikleriyle gergin ilişkilerden mustaripti. ABD, Erdoğan'ın Rus yapımı bir S-400 hava savunma sistemini satın alma ve teslim alma kararına misilleme olarak 2020'de yaptırım uyguladı. Rusya'nın işgalinin ardından Türkiye'nin Ukrayna'ya verdiği destek, Ankara'nın Kiev'e silahlı insansız hava araçları tedarik etmesi ve Moskova'ya karşı Batı yaptırımlarını imzalamayı reddetmesine rağmen Türkiye'nin Rus savaş gemilerini ve askeri uçaklarının hava sahasından geçişini sınırlamak için adımlar atması Batılı ulusların moralini yükseltmişti” yorumunu yaptı.
Kaynak: Financial Times

:
share
Siteyi Telegram'da Paylaşın
Siteyi WhatsApp'ta Paylaşın
Siteyi Twitter'da Paylaşın
Siteyi Facebook'ta Paylaşın