Dünya

Delta suşunun hızla yayılması küresel ekonomide endişeleri artırıyor

Delta varyantının hızla yayılması küresel hisse senedi piyasalarını, petrol ve bakır fiyatlarını olumsuz yönde etkiledi.

Delta varyantı tehdidi küresel hisse senedi piyasalarını olumsuz yönde etkiledi. Pazartesi günü Avrupa borsaları yılın en kötü seansını yaptı ve ABD hisse senetleri % 2'den fazla düştü.

Avrupa bölgesi genelinde Stoxx Europe 600 borsası 2021'deki en büyük bir günlük fiyat düşüşünü yaşadı ve hisse değerleri % 2.3 oranında indi. Londra'daki FTSE 100 de aynı oranda düştü.

ABD’de S&P 500 endeksi % 2'den fazla değer kaybetti. Teknoloji odaklı Nasdaq’da kağıtlar % 1.2 oranında düştü. Emtiada ise Brent ham petrol % 6.9 düşüşle, varil başına 68.55 dolara geriledi.

ABD'nin 10 yıllık hazine bonosunun getirisi 0,10 puan düşerek şubat ayı ortasından bu yana en düşük seviyesi olan % 1,19'a geriledi. Almanya ve İngiltere’de hazine bonoları 5 ayın en düşük seviyesini gördü. Alman 10 yıllık Bund'un getirisi % eksi 0,39'a ve İngiltere’de ise hazine bonosu getirisi % 0,56'ya düştü. 

Hükümet tahvilleri, bu yıl enflasyonla ilgili akut endişelerin kısmen azalmaya başlamasıyla haftalardır toparlanıyordu. Ancak pazartesi günü getirilerdeki düşüşün önemli ölçüde hızlandığı görüldü. 

Union Bancaire Privée’den portföy yöneticisi, “Bu, piyasanın net V şeklinde bir toparlanmadan çok belirsizlik olduğunun farkına varmasıdır. Umut, aşıların salgını bitireceği şeklindeydi. Yatırımcılar İngiltere'de vakalar halen çok yüksekken ülkenin agresif bir şekilde yeniden açılması konusunda biraz korku hissediyor" dedi.

Dünya genelindeki yeniden açılan piyasalarda aylarca süren istikrarlı kazanımların ardından hisse senetlerinde gerileme yaşanması, ekonomik büyümenin Avrupa ve ABD'de enflasyonu daha da tırmandırabileceği endişesinden kaynaklanıyor.

Cumartesi günü New York eyaleti mayıs ortasından bu yana ilk kez bir günde 1.000'den fazla Covid-19 vakası kaydederken, Avustralya ve Vietnam’da aratan vakalar dikkat çekti. Singapur sosyal mesafe kısıtlamalarını sıkılaştırdı ve Tokyo Olimpiyat Oyunları hazırlıkları salgın nedeniyle ertelendi.

İngiltere pazartesi günü kısıtlamaların çoğunu kaldırırken, Başbakan Boris Johnson’ın aralarında olduğu yarım milyondan fazla kişiye temaslı olmalarından ötürü tecrit etmeleri söylendi.

Sterlin dolar karşısında yüzde 0.7 düşerek mart sonundan bu yana en düşük seviyesi olan 1.3673 dolara geriledi. Doların ana para birimleri karşısındaki gelişimini gösteren dolar endeksi % 0.2 yükseldi.

Ekonomistler, ABD ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinden sonra yavaşlamasını öngörüyor. Yeni veriler bu ayın sonunda yayınlanacak.

ABD tüketici fiyatları, pandemi ile ilgili tedarik zinciri darboğazları ve trilyonlarca dolarlık parasal ve mali teşvikin ardından haziran ayında yıllık % 5,4 arttı. Enflasyon geçen ay İngiltere Merkez Bankası'nın da hedefini aştı. 

Brent ham petrolündeki keskin düşüşün yanı sıra bakır da % 1.4 düşüşle ton başına 9.311 dolara geriledi.
Kaynak: Financial Times

: