Dünya

Avrupa Komisyonu: Kripto para işlemleri bankacılık işlemleri gibi olacak

Avrupa Komisyonu, kripto para birimlerindeki gizliliği sona erdirmek ve suç işlenerek elde edilen suç gelirlerini azaltmak için daha katı kurallar uygulayacak. 

Avrupa Komisyonu, kripto para birimlerindeki gizliliği sona erdirmek ve suç işlenerek elde edilen suç gelirlerini azaltmak için daha katı kurallar uygulayacak. 

Komisyondan yapılan açıklamada, Finansal Hizmetler Komiseri Maireád McGuinness tarafından sunulan önerilerin “şüpheli işlem ve faaliyetlerin tespitini iyileştirmeyi ve suçluların yasadışı gelirleri aklamak veya terör faaliyetlerini finansal sistem aracılığıyla finanse etmek için kullandıkları boşlukları kapatmayı” amaçladığı belirtildi. 

Yeni planlamaya göre, finansal hizmetler için geçerli olan zorunlu uygulamalar tüm kripto para birimi hizmet sağlayıcıları için de geçerli olacak. Kripto varlık işlemlerinde gönderenin ve alıcının kimliğinin doğrulanması gerekecek ve bu uygulama "tüm kripto sektörünü" kapsayacak. Buna ek olarak, 10.000 eurodan fazla değerde nakit ödemelerin yasaklanmasının planlandığı gibi “anonim kripto varlık cüzdanları da yasaklanacak”. 

The Irish Times'a konuşan McGuinness, "Kripto para birimleri alım satımı yapanlar artık gizliliğin ortadan kalktığını anlayacaklar" dedi. Tüm sanal varlıkların sahiplerinin işlem yaparken, gönderenin veya alıcının kimliklerinin kripto servis sağlayıcıları tarafından doğrulanması gerekeceğini vurguladı.

McGuinness yeni kuralların kripto sektörünü finans endüstrisinin geri kalanıyla uyumlu hale getireceğini söyleyerek, “Bu kurallar, göndericinin kim olduğunu ve kime gönderdiğini belirler ve hepimizin şüpheli işlemleri izlememize izin verir” dedi. 

Kripto sektörünğn finans sektörüyle “aynı faaliyet, aynı risk, aynı kurallar’a tabi olacağını kaydeden Avrupa Komsiyonu Finansal Hizmetler Komiseri Maireád McGuinness, sadece kripto pazarı ile uğraşanların da finans sektöründeki diğer meslektaşlarıyla aynı kuralları uygulamasını istediklerini ifade etti.

Avrupa Komisyonu, daha önce en riskli finans kurumlarını doğrudan denetleyecek ve sınır ötesi nakit akışları konusunda ulusal kurumlar arasında koordinasyona yardımcı olacak yeni bir kara para aklamayla mücadele makamı AMLA’yı (Anti-Money Laundering Authority/Kara Paranın Aklanmasıyla Mücadele Otoritesi) kuracağını açıklamıştı. Komisyon, yeni kuralların ulusal banka hesap kayıtlarının görülmesini ve kolluk kuvvetlerinin sisteme erişim sağlayarak, sınır ötesi olaylarda mali soruşturmaları yürütmeyi ve suç geliri ile elde edilen varlıklara el konulmasını hızlandırmayı hedefliyor.

McGuinness, AB yasalarının ulusal düzeyde elden geçirilmesinin üye devletleri birbirleriyle uyumlu hale getireceğini ve "suçluların” “üye devletler arasında alışveriş yapmamalarını" sağlayacağını söyledi ve "Kara para aklama hakkında konuştuğumuzda, bazen bu paranın nereden geldiğini irdelemeyi, çocuk fahişeliği veya uyuşturucu kullanımı olsun, çürük suçlardan bahsetmeyi ihmal ettiğimizi düşünüyorum. En vahim seviyedeki suçluların zengin olmasına ve servetlerinin finansal sistemimiz içinde birikmesine izin vermemeliyiz" ifadelerini kullandı.
Kaynak: The Irish Times

: