Dünya

Araştırma: Sinovac aşısı yüz felci geçirme riskini artırıyor

Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac olarak da tanınan Sinovac aşısı hakkında yeni bir araştırma yayınlandı.

Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac Corona virüs aşısı (Sinovac), dünyanın en prestijli tıp dergilerinden Lancet dergisinde yayınlanan ve Hong Konglu bir grup bilim insanının yaptığı bir araştırmaya göre yüz sinirinin geçici felç riskini artırıyor.

Araştırmada, Pfizer-BioNTech mRNA aşısından sonra yüz felci riskinde önemli bir artış görülmedi, ancak inaktive virüs kullanan CoronaVac (Sinovav) aşısını alan kişilerde riskin arttığı ortaya çıktı.

Sinovac aşısı olan 100.000 kişi arasında Bell paralizisi geliştirme olasılığının, genel nüfusa göre 2.4 kat daha fazla olduğunu hesaplandı.

Çalışmada, "CoronaVac aşısından sonra Bell paralizisi riskinin arttığını bulduk" denildi.

Bilim insanları Sinovac aşısının koruyucu etkisinin yanında Bell paralizisi riskinin düşük kaldığını ve aşının koruyucu etkisinin riskten çok daha fazla olduğunu kaydetti. 

Bell paralizisi, yüzün bir tarafındaki kasların ani zayıflığına veya felce neden olur. Bu da etkilenen taraftaki yüz kaslarının geçici olarak kontrolünün kaybolmasına sebebiyet verir.

Kaynak: The Lancet

: